Uzení studeným kouřem
Uzení studeným kouřem je sice velmi oblíbené, avšak je to způsob uzení, který trvá ze všech nejdéle. Doba přípravy masa se mnohdy pohybuje v rozmezí několika dnů. Avšak tato dlouhá doba uzení zajišťuje, že jsou výrobky velmi kvalitně zakonzervované a tím pádem vydrží několik dnů až týdnů poživatelné a nezkazí se ani v případě, že jsou skladovány při teplotě až do 15°C. Většinou se tímto způsobem udí klobásy, čabajky, trvanlivé salámy a šunky.
Teplota
Uzení studeným kouřem se provádí do teploty 20°C a trvá několik hodin až několik dnů. Nejlepší je ho provádět v udírnách s odděleným ohništěm, abyste mohli dostatečně regulovat teplotu kouře s pomocí kouřovodu. Tento proces se skládá ze tří fází, a to rozvlažení, osušení a poté samotné uzení.
Rozvlažení
Nejprve musíme provést rozvlažení. To je proces, při kterém se maso musí před uzením prohřát ve vodě, a to na teplotu 20°C. Uzeniny se ve vodě nechávají po dobu 15 až 20 minut. Maso je potřeba ve vodě nechat přibližně 20 až 30 minut. Poté se pokrmy z vody vytáhnou a nechají okapat.
Osušení
Po rozvlažení přichází na řadu osušení. Okapané výrobky se zavěsí do udírny předehřáté na 30 až 40°C. Při otevřených dveřích je osušujeme kouřem. Pro osušení se využívá tvrdého dřeva a pilin z něho. Tento proces provádíme do té doby, než povrch uzených pokrmů neoschne.
Samotné uzení
Poté se již můžeme vrhnout na samotné uzení. Jakmile povrch uzených pokrmů oschne, zavřeme dveře udírny a zasypeme oheň v topeništi mokrými pilinami, čímž se sníží teplota kouře v udící komoře cca na požadovaných 20°C. Obvykle se při téhle teplotě udí dva až tři dny, ale vše záleží na velikosti uzených produktů a receptu, podle kterého se řídíme. Těsně před koncem uzení můžeme do ohně přidat trochu jehličí, větev rozmarýnu či trochu jalovce, abychom dodali uzeným pokrmům výraznější chuť a vůni.
Pro další tipy a triky sledujte náš facebook. Pokud si chcete pořídit kvalitní udírnu či příslušenství k udírnám, navštivte náš eshop.