Tepelná úprava je nutnost
Uzenářské výrobky, které vyprodukujete s pomocí Vaší udírny, se musí před konzumací ještě tepelně upravit. Pro tento účel slouží tepelná úprava dovařováním a douzováním. Většinou se používá právě dovařovací metoda, neboť je jednodušší a rychlejší, než metoda douzovací.
Dovařování
Uzené výrobky se dovařují ve vodě teploty 72°C až 75°C. Doba jejich dovařování se odvíjí od druhu výrobku a samozřejmě také na jeho velikosti. Při tomto způsobu nedochází k takovému množství hmotnostní ztráty výrobku, avšak nevýhoda je to, že se musí zkonzumovat velmi krátkou dobu po dovaření. Naproti tomu douzované výrobky se mohou zkonzumovat i několik týdnů po douzování.
Jak na to
Při dovařování je dobré dodržovat to, že bychom měli vařit vždy jen pár uzenářských výrobků v jednom hrnci. Ty musí být celou dobu obklopeny dostatečným množstvím vody. Vodu, ve které vaříme, bychom pak měli průběžně zbavovat tukového povlaku, který se vytvoří na povrchu. Pokud ve vodě vaříme uzené maso, párky, špekáčky, salámy či točené salámy, ty pak musí být zavěšené na tyčích po celou dobu vaření. Po vaření je opět vyjmeme a necháme na tyčích vychladit na suchém místě, které je větrané ze všech stran.
Douzování
Tepelná úprava douzováním se většinou používá tehdy, pokud si koupíte v obchodě masný výrobek a zdá se Vám málo douzený. U většiny případů postačí jen obyčejné přeuzení, kdy je můžete přihodit k masu, které právě udíte a udit je společně. Vyndat se však musí mnohem dříve, než výrobky, které sami udíme, neboť potřebují jen douzení.
Nikdy nemíchat s rybama
Musíme pamatovat na to, že bychom ale nikdy neměli společně s masem douzovat ani udit ryby v jedné udírně. Ty se totiž musí udit odděleně, jinak nechytí tu správnou chuť a vůni. Naopak maso a uzeniny by naopak chytily aroma ryb, což není zrovna příjemné.
Pro další tipy a triky sledujte náš facebook. Pokud byste si chtěli pořídit kvalitní příslušenství k udírnám, navštivte náš eshop.